​از دیروز تا به امروز یک نشانه علاوه و بر اثبات اینکه آیا دست نوشته و یا نامه مربوط به شخص خاصی است از مهر استفاده میشده . لازم به ذکر است که در سالهای دور اشرافیان و حاکمان مجاز به استفاده از مهر خود بودند .
امروزه همه شرکت ها و ادارات و حتی افراد عادی نیز میتوانید مهر مخصوص به خود را داشته باشند . هر کدام از مهر ها برای مصارف خاصی استفاده میشود در اینجا نگاهی گذرا به انواع مهرهای برنجی و ژلاتینی و مهرهای لیزری خواهیم داشت .
درشکل بالا مهر های برنجی را مشاهده میکنید که توسط هنرمندان برجسته کار و یا چکش کار درست شده است . این مهر ها با استفاده از مقار خراطی نوشته های آن صورت گرفته است . و برای اینکه اکثر افراد برای دست خط خود صحه گذاشته باشند از آن استفاده می کردند ولی امروز جنبه تزئینی داشته و در برخی موارد مانند مهر و موم کردن پاکت نامه و ... از آن استفاده می شود .
با گذشت سالها و همچنین خلاقیت افراد مهرهای ژلاتینی جایگزین مهرهای برنجی شده و با استفاده از طرحهای مختلف و زیبا میتوان اشکال بسیار زیبا و همچنین متفاوت را خلق کرد بگونه ای که حتی ریزترین حروف و اشکال را میتوان با آن اجرا کرد ، حتی عکس افراد را .در مهر های برنجی در قدیم دست شما برای ایجاد هر نوع شکل منحصر به فرد زمان زیادی را طلب میکرد ولی با ماشینی شدن زندگی امروز مجال این کار بسیار بعید به نظر میرسد . سرعت ساخت این نوع مهر ها بسیار کم و بصرفه میباشد و برای مصارف عمومی و ادارات و ارگانها مورد استفاده قرار میگیرد .
مهر های ژلاتینی در شکل های ساده نیاز به لوازم جانبی همچون استامپ برای نگاشتن نیاز داشت ولی با توجه به این نیاز دستگاه اتومات برای آنها تهیه شده و در ابعاد و اشکال مختلف مورد استفاده قرار میگیرد ، بگونه ای که دیگر نیاز به استفاده از استامپ و همچنین دیگر موارد نیازی نیست ، کاملا مکانیزه و درست طراحی شده که گونه های آن اعم از جیبی و روی میزی و ... وجود دارد . در صورت تغییر آدرس و مطالب مندرج در روی مهر نیاز به تعویض کامل دستگاه نمی باشد و شما میتوانید با هزینه ناچیز ژلاتین آنرا تعویض نمایید . 
درمورد مهر های لیزری باید بگوییم که چون جزئیات طرح برای اغلب افراد مهم است و برخی از مشتریان خواستار تهیه مهری با فونت های بسیار ریز هستند ، برای همین مهر های نوری و یا اصطلاحا لیزری گزینه بسیار مفیدی خواهد بود ، در این نوع مهر ها میتوان انواع لوگو و فونتها را اجرا کرد حتی میتوان عکس شخص را تبدیل به مهر نمود .
مهرهای لیزری چگونه کار میکنند ؟
مهر لیزری از قالب دستگاهی استفاده میکند که به هیچ عنوان شبیه دستگاه اتومات ژلاتینی نیست ، به این صورت که مواردی که میخواهند روی مهر برجسته شود روی یک فوم مخصوص توسط نور ایجاد شده و با استفاده از منبع جوهر آن که بنام کارتریج در پشت فوم قرار میگیرید ، جوهر را به فوم منتقل کرده و با فشار مهر روی کاغذ مشخصات روی کاغذ بوجود می آید .
در مهر های لیزری میتوان از چند رنگ برای ایجاد یک مهر متفاوت استفاده نمود ( جوهر این نوع مهر ها ضد آب بوده و بنابراین هنگام شارژ آن می بایست از جوهر مخصوص آن استفاده نمود)
این مهر ها در انواع مختلف جیبی ، ساده ، فانتزی ، حرفه ای ... تهیه میشود .
در این بخش برای تنوع در باره پرینترهای صنعتی و یا اصطلاحا جت پرینت ها صحبت میکنیم .
چت پرینت چیست ؟
واژه jet به معنای پرتاپ چیزی و یا شی ئی به بیرون است و کلمه print هم به معنای چاپ می باشد در جت پرینت های صنعتی از این دستگاه برای ثبت تاریخ تولید و انقضاء و همچنین مشخصات مختصر محصول روی درب و یا روی قسمت مشخص برای چاپ استفاده میشود .
این نوع دستگاهها در انواع دستی و ایستاده و قابل بستن روی خط تولید ساخته می شود ، البته باید عرض کنم که این دستگاه در پایان خط تولید و پس از تولید نهایی کاربرد دارد ، جت پرینت های ثابت برای محصولاتی که در نوار بسته بندی قرار میگیرند کاربرد داشته و با توجه به حجم کم آنها محصول روی نوار نقاله حرکت نموده و جت پرینت توسط یک سنسور محصول را تشخیص داده و عملکرد چاپ را روی آن پیاده می کند ، جوهر استفاده شده در این دستگاهها از نوع مخصوص و UV می باشند که به سرعت خشک می شود.
در برخی از محصولات که دارای هجم زیاد و بزرگ هستنند از جت پرینت های دستی استفاده می شود که توسط نیروی انسانی عملکرد چاپ با این نوع دستگاه روی محصول اجرا می شود .
از نام های این دستگاه میتوان به بارکد زن ، تاریخ زن ، کد زن ، چاپگر صنعتی و ... اشاره نمود .


این بخش ادامه دارد ...

ویدئو های عملکرد جت پرینت ها در صنعت و کاخانجات