تابلو لایت باکس چیست ؟
قابی که به توسط یک کلاف فلزی و یا آلومینیوم و حتی پلاستیک ساخته شده باشند لایت باکس گفته می شود و برای لایت که همان پشت نور بودن آن است از اس ام دی های شاخه ای و اس ام دی های بلوکی استفاده می شود ، برای رویه چاپ تابلو لایت باکس از چاپ هایی مانند استیکر ، وینیل و پارچه های مخصوص قابل چاپ استفاده می گردد. 
لایت باکس ها بسته به نوع متریال استفاده شده در آنها از قیمت های متفاوتی برخوردار است ، بیشترین مصارف تابلو لایت باکس ها در نمایشگاهها ، مترو ، ایستگاههای اتوبوس و همچنین برای تبلیغات و برند سازی در فروشگاهها است . برای تابلوهای لایت باکس در ابعاد بزرگ کمک گرفتن از کلاف فلزی نیز بسیار مهم است چرا که در غیر اینصورت کلاف بعد از مدتی براثر فشار رویه آن تاب برداشته و باعث به هم ریختگی تابلو می شود.
تابلوهای لایت باکس میتواند یک قالب بهم پیوسته و یا بصورت جداگانه از هم ساخته شوند ، در تابلوهای بهم بپوسته بدلیل یکی بودن قاب و فریم هزینه آن به نفع مشتری خواهد بود ، در صورت سفارش قاب های مجزا از هم هزینه آن بخاطر استفاده بیشتر پروفیل آلومینیوم بالاتر خواهد بود.
تابلوهای لایت باکس را میتوان از انواع متریال های ساخت ، ام دی اف ، پروفیل آلومینیوم ، پلاستیک ، ورق های پروفیل شده و...

ولی مرسوم ترین آنها استفاده از آلومینیوم رنگ شده بخاطر وزن کم آن و برش بسیار دقیق لبه ها و قابلیت تعویض رویه آن است .
برای نور لایت باکس ها در ابعاد بزرگ میتوان بجای استفاده از اس ام دی ، لامپ مهتابی را جایگزین کرد . 

در نمای سمت راست شما با نوع دیگری از لایت باکس روبرو هستید که برای دور آن از پلاستیک کنشکاو شده استفاده شده است ، بهتر است بدانید در این نوع تابلوها میتوان از دوطرفه بودن آنها با قابلیت تعویض رویه بهره برد ، زیبایی این نوع باکس ها منحصر به فرد است و میتوان انواع اشکال را بر روی آن اجرا کرد . بخاطر شکل پذیری پلاستیک و انعطاف فوق العاده آن اجرای انواع اشکال را بر روی این نوع تابلو  ممکن خواهد کرد.
هزینه لایت باکس های پرسی و یا آماده بسیار پایین تر از لایت باکس های سفارشی میباشد ، بدلیل تولید سری این نوع لایت باکس ها قیمت تمام شده آن نیز کاهش می یابد ، البته در لایت باکس های آماده شما محدویت اندازه و شکل را دارید.
نوع دیگر تابلوهای دو طرفه تابلو پرچمی یا به عبارتی تابلو دکتری است که با استفاده از پلاستیک وکیوم شده و دور قاب ساخته می شود و از مهتابی و همچنین اس ام دی برای نور دهی به آن استفاده می شود . این نوع تابلوها بخاطر قالب خاصی که دارند در ابعاد استاندارد ساخته می شوند .نحوه نصب این نوع تابلو نیز بسیار آسان بوده و با استفاده از رول بوت و یا رول پلاک روی دیوار قابل نصب است .
در نمونه جدید این نوع تابلوها بخاطر وجود متریال های بسیار متعدد و با استفاده از ورق فلزی ، استیل و کامپوزیت میتوان به شکل بهتری از تابلو های پرچمی یا دوطرفه دست پیدا کرد که جلوه خاصی به محل بیرونی فضای کسب و کار شما میدهد .
نمونه اجرا شده تابلوهای دوطرفه متریال استفاده شده از ورق کامپوزیت و پلکسی گلاس و همچنین با استفاده از اس ام دی نور پردازی شده و با استفاده از پایه طراحی شده روی دیوار نصب گردیده است .
و در نوع دیگر آن تابلوی لایت باکس و یا دوطرفه که با استفاده از متریال پلکسی و اسیتکر ساخته شده و از اس ام دی بلوکی برای نور دهی به آن استفاده شده است.
نوع دیگر تابلوها دو طرفه تابلو فلزی رنگ شده میباشد که بیشتر مصارف آن برای تعیین جهت و همچنین بر ورودی کوچه ها و خیابان ها قرار میگیرد این نوع تابلوها با استفاده از زیر کار رنگ و یا شبرنگ ساخته می شود که نور آن با نور محیط قابل مشاهده است و برای خوانایی از نور محیطی کمک گرفته می شود . زیر کار (ورق خام ) این نوع تابلوها با استفاده از برش دستگاه فلز بر در هر قالبی امکان پذیر می باشد.