روز رنگ چیست و چه کاربردی دارد؟
در این بخش به روز رنگ ها میپردازیم که بخش مهی از دنیای تبلیغات را بر گرفته است ، روز رنگها بسته به نوع استفاده در مصارف آن به عرض های مختلف به بازار عرضه میشود ، عرض های استاندارد آن 45 -60-90-120 می باشد . 
از برندهای معروف روز رنگ میتوان به دی سی فیکس ، آرکول ، تی ای تی ، مکال ، دی سی پی کال اشاره کرد که در تعداد رنگهای متنوع به بازار عرضه شده است . بنابراین بسته به نوع استفاده شما میتوانید آنرا تهیه و بکار ببرید . 
در مقایسه روز رنگ ها باید گفت که مواد اولیه مصرفی درآنها بسیار حائز اهمیت است ، چرا که در انعطاف آن برای نصب بر روی سطح های دارای بعد میتواند موثر باشد چرا که وقتی با حرارت آنرا شکل میدهید تغییر در رنگ و کیفیت آن نباشد و شکل ظاهری خود را حفظ کند .
​روز رنگ دی سی فیکس محصول کشور آلمان بوده که با تکنولوژی خاصی تولید شده است ، عرض رول های تولید شده بیشتر در عرض های 45 سانت بوده ، و باتوجه به مواد استفاده شده در آن بسیار باکیفیت و مقاوم است ، جنس چسب استفاده شده بسیار فوق العاده بوده که در هنگام نصب به شما کمک شایانی می کند ، چرا که در ابتدا برای چسباندن کم چسب بوده ولی بعد از گذشت مدتی این چسب بسیار سخت شده و مقاوم می شود ، این کار به شما کمک میکند تا چند بار برچسب را برداشته و دوباره بچسبانید که هیچ تغییری در کیفیت چسبدنگی آن ایجاد نمی شود .
یکی دیگر از برندهای معروف در زمینه روز رنگ و شب رنگ مکال است ، این محصول ساخت کشور تایوان است که با استفاده از مواد اولیه مرغوب رنگ های شاد و جذابی را تولید و به بازار ارائه نموده است ، قدرت انعطاف فوق العاده این روز رنگ بدون تغییر شکل و رنگ باعث شده که کسانی که در کار تیونیگ خود رو هستند از این برند برای کار خود استفاده کنند ، یکی دیگر از خصوصیات این روز رنگ پوشش خوب زیر کار است چرا که بخاطر استفاده از مواد اولیه مرغوب و رنگ دانه ها تمای سطح زیر کار پوشش داده شده تا چیزی از زمینه کار دیده نشود و به زیبایی کار کمک زیادی میکند . اگر شما از این روز رنگ استفاده کنید تفاوت آن را خواهید فهمید ، بصرف اینکه برند مکال روی کارتن محصول باشد کفایت نمیکند چرا که برای تشخیص اصل و فرع بودن محصول نیاز به تخصص بالایی است که بعدها به آن اشاره خواهیم کرد.
برای اینکه بدانید که چه روز رنگی برای کار شما مفید است بهتر است بدانید که کار برد روز رنگها چیست و در چه زمینه هایی استفاده میشود ، روز رنگها اغلب برای تبلیغات محیطی بر روی فروشگاهها و در داخل فروشگاهها و همچنین سایر موارد استفاده میشود ، بیشرین مصرف روز رنگها برای تغییر رنگ دکوراسیون داخلی استفاده میشود چرا که اگر شما بخواهید رنگ دکوراسیون خود را تغییر دهید باید تمامی متریال استفاده شده در آن را تغییر دهید این در حالیست که با استفاده از روز رنگها به راحتی قادر به تغییر دکوراسیون خود خواهید بود ، از دیگر موارد استفاده از روز رنگها استفاده آن در نمایشگاهها بوده و برای تبلیغات بصری از آن استفاده می شود ، بعضی از روز رنگها نیز قابلیت چاپ پذیری داشته و میتوان در عین سادگی ویکدست بودن روی آن پس زمینه خود را چاپ کنید و برای تبلیغات خود از آن بهره ببرید.
برای شناخت کیفیت روز رنگ ابتدا مقداری روز رنگ را تهیه نموده و روی آن چیزی را برش داده و بگذارید یکروز در کناری بماند اگر جای تیغ برش داده شده فاصله پیدا کند شما میتوانید بدانید که این جنس از مرغوبیت پایین برخوردار است ، در روش دیگر مقداری روز رنگ را روی یک سطح که از نوشته و یا چیزهایی که قبلا روی آن چاپ شده بکشید اگر نوشته را پوشش داد از کیفیت بالایی برخوردار است چرا که از مواد اولیه خوبی استفاده شده است ، در غیر اینصورت حالت ترانسپرنت داشته و نوشته های قبلی تا حدی قابل مشاهده می باشد . نحوه دیگر تست این است که روز رنگ را بصورت نوار درآورده و بکشید اگر در حالت کش رنگ آن رو به سفیدی رفت روز رنگ شما از مواد اولیه خوبی تشکیل نشده است . پس توجه داشته باشید که برای هر نوع استفاده روز رنگ خاص آن را تهیه نمایید.
​​در دنیای شبرنگ ها تابلوهای ترافیکی در تعیین مسیر و همچنین علائم هشدار و احتیاط کمک شایانی به اجتماع میکند ، شما تصورکنید که در جاده ای که دارای علائم هشدار دهنده نباشد رانندگی کنید ، این کار مانند راه رفتن با چشم بسته در لبه پرتگاه است ، اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که دید در شب را شما از دست بدهید . تابلوهای علائم ترافیکی در اینجابه کمک شما آمده تا مانند نقشه شما را از کم و کیف جاده و پیچ ها مطلع سازد . بیشتر کاربرد شبرنگ ها در این نوع تابلوها است که با استفاده از درخشش خاصی که با نور اتومبیل به آن ایجاد میشود ، کاملا واضح و خوانا می باشد. این نوع شبرنگ ها علاوه بر دید در شب از کیفیت بالایی از لحاظ چسبندگی و طول عمر بالاو همچنین ثبات رنگ برخوردار است .
شبرنگ های لانه زنبوری که با استفاده از بهترین متریال تشکیل شده و از چسب فومی برای چسبندگی آن استفاده می شود،  همچنین این نوع شبرنگ ضخامت زیادی داشته که این امر سبب میشود که نصب آن بر روی انواع ورق تابلوهای ترافیکی کار را آسان کند . درخشش فوق العاده این شبرنگ ها باعث آن میشود که در اثر برخورد کوچکترین نور در شب دید بسیار یکدست و عالی را داشته باشد .
​​نوع دیگر استفاده از شبرنگ ها و روز رنگ ها برای تیونیگ خود رو میباشد که البته فقط سطح بدنه و سپر را در بر میگیرد و حال اینکه برای تبلیغات روی انواع خود رو ها ، اتوبوس ها و واگن های قطار نیز بکار میرود ، البته برای تبلیغ روی اتوبوس و ون های توریستی و ... بیشتر از چاپ استیکر با لمینت کردن آن انجام میشود که در این مورد دست شما برای انجام هر نوع طرح خاصی باز است و سبب میشود که کار به سرعت پیش رود و از لجاظ اقتصادی شبرنگ و روز رنگ برای انجام این گونه پروژه ها مقرون بصرفه نخواهد بود .
شایان ذکر است که کیفیت اجرا شده روز رنگ و شبرنگ ها در مقایسه با چاپ از لحاظ دوام بسیار متفاوت است . چراکه برای تولید متریال روز رنگ ها و شبرنگ ها از رنگ دانه ها استفاده می شود که در دوام و ثبات رنگ آنها بسیار نقش مهمی دارد ولی در چاپ با تماس رنگ سطحی برروی استیکر است که بدون لمینت بیشتر از یکسال و یا کمتر ماندگاری نداشته و باید تعویض شود .